Czwartą powieści Besson’a. Za pierwszą „ Pod nieobecność mężczyzn” otrzymał
w czerwcu 2001 roku zaszczytną nagrodę Prix Emmanuel-Robles przyznawaną przez Akademię Goncourt. Trzecia „Niepewne dni” w marcu 2003 roku otrzymuje nagrodę Grand Prix RTL-Lire. Najnowsza powieść Philippe'a Besson subtelnie wprowadza nas w dusze trzech bohaterów pozwalając każdemu z nich przemawiać do nas bezpośrednio prowadząc wewnętrzny dialog. Ich losy splatają się jak w greckiej tragedii.
Lato kończy się we Florencji, mieście książąt i tajemnic. Moja historia dopiero się zaczyna.Nazywam się Luca i zniknąłem. Dwoje ludzi poszukuje mnie: Anna, moja przyjaciółka, pogrążona w rozpaczy i dzielnie dążąca do prawdy, jakkolwiek by nie była dla niej bolesna i Leo, tajemniczy młody człowiek, którego często widuje się
w okolicach dworca kolejowego.Muszę Wam jednak powiedzieć: jestem martwy.
Przypadkowy mężczyzna
Narrator, trzydziestoletni policjant z Los Angeles prowadzi spokojne,
całkiem go satysfakcjonujące życie: pracuje w Beverly Hills, gdzie
bogaci mieszkańcy są strzeżeni przez niezliczone kamery wideo, systemy
alarmowe i prywatnych ochroniarzy, kocha swoją żonę i jej włoską
rodzinę, a wkrótce ma zostać ojcem. Wszystko zmienia się, kiedy pewnego
ranka znajduje na dobrze wystrzyżonym trawniku jednej z rezydencji
zwłoki Billy ego Greenfielda, młodego chłopaka, zarabiającego na życie
handlem narkotykami i własnym ciałem. W mieszkaniu ofiary znajduje
kalendarzyk, a w nim notatkę o spotkaniu z młodym gwiazdorem, Jackiem
Bellem, za którym szaleją wszystkie małolaty. Składa mu wizytę, od
której rozpoczyna się historia ich namiętnej miłości.
Niepewne dni
Powieść Bessona pomyślana jest jako fikcyjny dziennik Isabelle Rimbaud, siostry genialnego poety Arthura Rimbaud, obejmujący okres od 22 maja do 14 listopada 1891 roku, roku przedwczesnej śmierci poety po powrocie z Afryki do Francji.
Po wieloletniej rozłące 32-letnia Isabelle czeka na starszego o 5 lat brata, którego geniusz, sława i skandale naznaczyły całą jej młodość. Nie wie jeszcze, że Arthur wrócił do Francji po to, by umrzeć. Dziennik staje się zapisem przedłużającej się agonii, próbą zrozumienia brata, oddanie sprawiedliwości jego życiu i dziełom.
A równocześnie jest portretem wyrazistej osobowości samej Isabelle oraz bolesnej, lecz pełnej autentycznego oddania relacji między rodzeństwem.
Być przez chwilę sobą
Piąta na rynku polskim nastrojowa powieść uznanego francuskiego autora opowieść
o mężczyźnie, który przystając na zakłamanie świata, po wielu latach buntuje się przeciwko temu światu i sobie Historia zaczyna się w miasteczku nad brzegiem morza, jesienią. Wraca do niego pewien mężczyzna, a razem z nim przeszłość. Kilka lat wcześniej został skazany za zbrodnię, być może najbardziej niewybaczalną ze wszystkich. Ludzie o tym nie zapomnieli. Nie wraca, by prosić o wybaczenie. Pragnie odnaleźć w głębi samego siebie stan niewinności,
z którego tak brutalnie go wyrwano.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz